Václav FORST
Vedoucí družstva:   Tomáš BUDKA sen.

Jiskra Domažlice vs. Thermia Karlovy Vary
81:83 po prodloužení (22:20, 41:39, 49:56, 71:71)

04.05.2002 (tbj) - Sobotní zápas starších dorostenců přinesl vše, co si jen basketbalový divák může přát. Krásné okamžiky vyvrcholily v dramatickou zápletku, na jejíž řešení základní hrací doba nestačila. Příznivce domácích však přece jen trápí, že tento horor zvládli lépe hosté z Karlových Varů. Ti přijeli do Domažlic i se svým nejlepším hráčem Tomášem Kempfem, který začal letošní sezónu v extralize.
Úvod zápasu patřil karlovarským. Ti si hned v prvních minutách vytvořili mírný náskok, který se jim dařilo držet případně zvyšovat až do konce první čtvrtiny. Pak se trefili Huml a Kozina shodně za 3 body a první přestávka se odehrála za stavu 22:20.
Druhá část hry se odehrála ve vlažnějším tempu a body přibývaly rovnoměrně na obou stranách. Do šaten se tak šlo za stavu 41:39.
Do druhé půle vstoupili domácí s viditelnou snahou strhnout vývoj zápasu na svou stranu, ale více než devítibodový náskok se jim vypracovat nepodařilo a, jak se později ukázalo, na vítězství to nestačilo.
Do poslední čtvrtiny totiž vstoupili hosté s velkým nasazením, dostali domácí pod tlak a podařilo se jim ho vyjádřit i střelecky. V 8. minutě dokonce vedli 69:66. Pak ale Kozina trojkou vyrovnal a Bauer proměněnými trestnými hody dostal domácí do mírného vedení a zdálo, se že domácí tento zápas udrží. Bohužel chybou v obraně dovolili soupeři, aby se závěrečným klaksonem vyrovnal na 71:71.
Prodloužení opět začali lépe domácí. Ve 3. minutě dal Huml další z celkových 10 trojek, domácí vedli 79:75 a měli blízko k vítězství, ale koncovku nezvládli. Soupeř ukázal pevné nervy, v samém závěru vstřelil 7 bodů a úspěšné šestky Humla už na vítězství nestačily.
Hráči Karlových Varů tak ukázali zlepšenou formu z druhé poloviny soutěže a odvezli si z Domažlic vydřené vítězství, ke kterému jim pomohla možná i špetka štěstí.

Statistika: střelci: Kozina 29/7, Huml 21/3, Hrubý 10, Konečný 9, Bauer 8, Dominik 4, Hendrich, Mach – Olšan 23, Kempf 21/2, Král 18/1, Koprnický 7, Fuksa 6, Hnátek 6, Opálka 2, Blažek, Kožík, fauly: 16 – 25, trojky: 10 – 3, šestky: 35/27 - 19/10

top
Jiskra Domažlice vs. BK Sokolov
99:87 (22:17, 43:30, 71:58)

05.05.2002 (tbj) - Po sobotní porážce, která mohla znamenat mnoho v boji o udržení v první lize, nastoupili domácí do zápasu s tradičním soupeřem jako vyměnění. V průběhu celého utkání mírně zvyšovali svůj náskok, ale na kýženou “stovku” nakonec nedosáhli. V závěru zápasu dokonce došlo k zajímavé situaci, kdy Sokolov musel dohrávat jen se třemi hráči.
První čtvrtina se odehrála v režii dvojice Huml- Hrubý. Tito dva hráči vstřelili 15 z celkových 22 bodů Jiskry a největší měrou se zasloužili o pětibodové vedení.
Do druhé čtvrtiny vlétli domácí jako uragán a během čtyř minut si vypracovali 12 bodový náskok, který až do poločasu nepustili. V poslední minutě této části hry se hrubým zákrokem na Macha prezentoval hostující Černoch a byl po zásluze “odměněn” nesportovní chybou.
Do druhé půle šel Sokolov s maximální snahou o stažení svého manka a podařilo se mu během této čtvrtiny vstřelit 28 bodů, ale Jiskra zaznamenala na vlas stejné skóre, a proto byl před poslední částí hry opět rozdíl ve skóre 13 bodů.
Na začátku poslední čtvrtiny byli diváci svědky posledního vzepětí Sokolova. Hostům se podařilo stáhnout náskok domácích na přijatelných 9 bodů, jenže pak si hosté vybrali time- out a před ním opět provinilec Černoch neudržel nervy na uzdě, inkasoval technickou chybu a dal tak domácím skvělou šanci ke zvýšení náskoku. Hostující trenér Sabol jej poté vykázal do šatny. Střeleckou taktovku v těchto fázích zápasu držel Venca Kozina, který dokázal jen ve druhém poločase (v prvním neskóroval) nastřílet 27 bodů, z toho 5 trojek. Dramatické okamžiky však nebraly konce. Nejprve byl pro pět osobních chyb vyloučen hostující Scohovský, minutu po něm opustil ze stejného důvodu palubovku i Diviš a v tom okamžiku již dohrávali hosté ve čtyřech hráčích na hřišti. Domácí se pochopitelně tlačili do útoku a v poslední minutě donutili k faulu i Kaisera, který se tak stal třetím vyloučeným (domácí měli již před tím dva- Hrubý, Mach) a nastala neuvěřitelná situace, neboť Sokolov dohrál posledních pár desítek vteřin ve třech!!! hráčích na hřišti, přesto se mu povedlo ubránit stovku, na kterou domácí nedosáhli.
Trenér hostí, Sabol, tak odjížděl podruhé v krátké době z Domažlic se svěšenou hlavou, neboť před týdnem porazili muži Jiskry v památném zápase Sokolov, mezi jehož největší opory Sabol bezesporu patří.
Po utkání domácí trenéři poděkovali hráčům za výkony během celé sezóny a s Pavlem Dominikem se i rozloučili, protože tomu touto sezónou skončil dorostenecký věk. V hlavách všech se to však již jistě hemží myšlenkami na příští sezónu.

Statistika: střelci: Huml 30/2, Kozina 27/5, Hrubý 14/1, Konečný 12, Dominik 11, Hendrich 4, Mach 1, Bauer – Koch 29/6, Diviš 28/2, Ježek 17, Kaiser 5, Scohovský 3, Černoch 3/1, Havlík 2, fauly: 23 – 27, trojky: 8 – 9, šestky: 21/17 – 27/18